Преса

  Дайджест

  Приймальня голови молодіжної ради

Пам’ятка щодо порядку проектування, виготовлення, монтажу та експлуатації котлів

Пам’ятка

щодо порядку проектування, виготовлення, монтажу та експлуатації котлів теплопродуктивністю понад 0,01 МВт у відповідності до вимог Правил будови і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07 МПа, водогрійних котлів і водопідігрівачів з температурою нагрітої води не вище 1150 С (далі Правил).

 

                І. Порядок введення котельного обладнання в експлуатацію.

 

    Наявність розробленої спеціалізованими проектними організаціями конструкторської документації на котли та котельні ( П.5.1.1. Правил)

    Виготовлення, монтаж, налагоджування, реконструкція, ремонт котлів та їх елементів повинні виконуватися підприємствами чи організаціями, що мають технічні засоби, необхідні для якісного виконання робіт.

Наявність в підприємств та організацій, які проводили роботи по виготовленню, ремонту, реконструкції та монтаж котлів, дозволів від органів Держпраці (Держгірпромнагляду) на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки ( П.8.1. Правил) (в багатьох випадках підприємства, що проводять роботи по монтажу котлів в закладах освіти області таких дозволів не мають.

Виготовлення, монтаж, налагоджування, реконструкція і ремонт котлів або окремих елементів повинні виконуватись за технологією, розробленою організацією до початку робіт, відповідно до вимог цих правил і технічних умов, затверджених у встановленому порядку.

    Кожен виготовлений котел повинен постачатися замовнику з паспортом встановленої форми та з інструкцією по монтажу і експлуатації.( П.10.2. Правил)

    Стаціонарні котли повинні встановлюватись в будівлях та приміщеннях, що відповідають вимогам СНиП ІІ-35-76 «Котельні установки», Правил безпеки у газовому господарстві і цих правил. Встановлення котлів в підвальному приміщені ЗАБОРОНЕНО. ( П.11.1. Правил).

    Реєстрації в місцевих органах Держпраці до пуску в роботу підлягають котли, на які поширюються Правила (потужність понад 100 кВТ). ( П.16.1.1. Правил)

Реєстрація котла проводиться на підставі письмової заяви власника.

При реєстрації повинні бути представлені:

– паспорт котла;

– акт про справність котла, якщо він був отриманий від заводу-виготівника в зібраному вигляді;

– посвідчення про якість монтажу;

– креслення приміщення котельні (план, поздовжній і поперечний розріз із розміщенням котлів і всього встановленого устаткування); принципова теплова схема котельні;

– інструкція заводу-виготівника по монтажу та експлуатації котла.

Перелічені документи повинні бути підписані керівником підприємства та прошиті разом з паспортом котла.

Посвідчення про якість монтажу повинна складати організація, яка проводила монтаж, підписуватись керівником цієї організації, а також власником котла і скріплюватись печатками (п. 16.1 Правил).

    Кожен наново встановлений котел може бути введений в експлуатацію після його технічного опосвідчення або технічного обстеження та одержання дозволу на роботу від органів Держпраці у встановленому порядку відповідно до вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці», п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1107 (П.16.1.6. Правил).

    Власник котла повинен забезпечити утримання котлів у справному стані, а також безпечні умови їх роботи,організувавши обслуговування, ремонт і нагляд відповідно до вимог Правил( П.15.1. Правил).

    Для здійснення у відповідності з вимогами цих Правилами для проведення технічного опосвідчення, забезпечення справного стану і постійного контролю за безпечною експлуатацією котлів власником котла має бути призначена особа, відповідальна за його справний стан і безпечну експлуатацію. Така особа призначається з інженерно-технічних працівників, які мають відповідну кваліфікацію, теплотехнічну освіту і пройшли перевірку знань цих правил у встановленому порядку.

В окремих випадках відповідальність за справний стан і безпечну експлуатацію може бути покладена на інженерно-технічного працівника, який немає теплотехнічної освіти, але пройшов навчання в інституті підвищення кваліфікації в повному обсязі за спеціальною програмою і склав екзамен.

Призначення відповідальної особи необхідно оформляти наказом по підприємству з записом дати і номеру наказу в паспорт котла. (П.15.2. Правил).

Відповідальний за справний стан і безпечну експлуатацію котлів зобов’язаний:

– регулярно оглядати котли в робочому стані;

– щоденно в робочі дні перевіряти запис в змінному журналі і розписуватись в ньому;

– проводити роботу з персоналом по підвищенню його кваліфікації;

– проводити технічні опосвідчення котлів;

– зберігати паспорти котлів;

– проводити протиаварійні тренування з персоналом котельні;

– перевіряти правильність ведення технічної документації при експлуатації та ремонті котлів (п. 15.4 Правил).

    До обслуговування котлів можуть бути допущені особи, не молодші за 18 років, які пройшли медичний огляд, та атестацію в установленому порядку відповідно до Типового положення про навчання, інструктаж і перевірку знань із питань охорони праці.

Навчання і первинна атестація машиністів (кочегарів) і операторів котельні повинна проводитись в професійно-технічних училищах, навчально-курсових комбінатах. Індивідуальна підготовка зазначеного персоналу не допускається. (п. 15.6 Правил).

    Обслуговуючий персонал зобов’язаний знати послідовність операцій при аварійній зупинці котла ( П.15.18. Правил).

    Котел повинний бути негайно зупинений і відключений дією захисту чи персоналом у випадках, передбачених виробничою інструкцією, зокрема при наступних несправностях і відхилення від норм:

– при виявлені несправності запобіжного клапана;

– припинені дії всіх живильних насосів;

– виявлені тріщин, випучин, пропусків у зварних швах;

– згасанні факелів у топці при камерному спалювані палива;

– зникненні електичної напруги, яка подається на всі контрольно-вимірювальні прилади, прилади дистанційного й автоматичного управління;

– виникнені пожежі в котельні, яка загрожує обслуговуючому персоналу чи котлу ( П. 15.19. Правил).

    Кожний елемент котла, внутрішній об’єм якого обмежений запірними органами, повинен бути захищений запобіжними клапанами, які автоматично запобігають підвищенню тиску ( П.12.2.1. Правил).

    Перевірка справності дії запобіжних клапанів їх короткочасним «підривом» проводиться при кожному пускові котла в роботу, а в період роботи – не рідше одного разу на зміну оператором котельні. Робота котлів з несправними або не відрегульованими запобіжними клапанами ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ (П.15.15.Правил).

    Водний режим котлів повинен забезпечувати роботу парових і водогрійних котлів без ушкодження їх елементів у наслідок відкладання накипу і шламу або в наслідок корозії металу.

     Експлуатація котлів без до котлової обробки води забороняється.

    В котельні повинна вестись відповідна технічна документація, а саме:

– вахтовий (змінний) журнал;

– ремонтний журнал;

– журнал обліку якості хімічно – очищеної води;

– розроблені та вивішені в котельні виробничі інструкції та інструкції з охорони праці обслуговуючого персоналу.

 

dsp.gov.ua/%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D1%89%D0%BE%D0%B4%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%8F%D0%B4%D0%BA%D1%83-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%B2%D0%B8/ 

Приймальня


немає новин.

Календар подій

Попередні February - 2018 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728 

Фотодокументи