Преса

  Дайджест

  Приймальня голови молодіжної ради

Тут Ви можете отримати відповідь на своє питання надіслане на адресу: profmed@fpsu.org.ua

Захист інтересів члена профспілки

1. Статутна діяльність

2. Оплата праці

3. Соціальний захист

4. Правовий захист

5. Охорона праці

 

16.02.2018 10:56, "Дописувач" питає:
>
> Доброго дня. Працюю епідеміологом в організації, яка залишилась від  колишньої санітарно-епідеміологічної станції (обласний лабораторний центр). Скорочено більшу частину працівників, а специфіка роботи залишилась така  як і була. Під час роботи в СЕС (а потім в управлінні ДСЕС епідеміологом) робочій день був 7 год 12 хв (36 год.в тиждень).
> Зараз працюємо 38,5 год в тиждень. Мотивується це тим, що для надання пільги скороченого робочого тижня потрібна аттестація робочих місць (яку до речі нихто не проводив і не збирається проводити, мотивуючи це тим, що не має коштів). Зараз стоїть питання прийняття кол. договора, в якому затверджено 38,5 годинний робочий тиждень.
> Питання, чи правомірний такий робочий час і чи дійсно потрібно проводити аттестацію робочих місць для його скорочення?

 

На Ваш запит, надісланий електронною поштою, Профспілка працівників охорони здоров’я України повідомляє наступне.


Тривалість робочого часу працівників визначається відповідно до чинного законодавства. Нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень (ст. 50 Кодексу законів про працю України, далі – КЗпП).

Для окремих категорій працівників встановлено скорочену тривалість робочого часу, до яких, зокрема належать лікарі та інші працівники ( ст. 51 КЗпП, підпункт «з» статті 77 "Основ законодавства України про охорону здоров'я").
Відповідно до зазначеного законодавства Міністерство охорони здоров'я України наказом № 319 від 25.05.2006 «Про затвердження норм робочого часу для працівників закладів охорони здоров’я» встановило конкретні норми робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров'я, зокрема:

- 38,5 години на тиждень для лікарів та фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою, які працюють в нормальних умовах праці, атестація робочих місць за умовами праці для встановлення зазначеної тривалості робочого не проводиться (пункт 1 Наказу);

- 33 та 36 годин - скорочена тривалість робочого тижня для працівників, які працюють у шкідливих умовах праці, установлюється за Переліком виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №163.

Віднесення робочих місць до шкідливих здійснюється на підставі результатів атестації робочих місць у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці".

Атестації підлягають робочі місця, на яких технологічний процес, обладнання, використовувані сировина і матеріали можуть бути потенційними джерелами шкідливих і небезпечних факторів.

Згідно з додатком 3 до «Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.04.2014 № 248 (далі - Гігієнічна класифікація), умови праці нижчевказаних категорій працівників відносять до відповідного класу без проведення досліджень:

«Робота в спеціалізованих медичних, інфекційних, туберкульозних, ветеринарних установах та підрозділах, спеціалізованих господарствах для хворих тварин відносять:

- до 4 класу небезпечних умов, якщо працівники проводять роботи зі збудниками (або мають контакт з хворими) особливо небезпечних хвороб;

- до ступеня 3.3 - умови праці працівників, які мають контакт зі збудниками інших інфекційних хвороб, а також працівників патоморфологічних відділень, прозекторських, моргів».

Атестація робочих місць за умовами праці проводиться у терміни, визначені колективним договором але не рідше 1 разу на 5 років.

Постановою Кабінету Міністрів України № 163 скорочена тривалість робочого тижня у 36 годин передбачена виключно для лікарів-епідеміологів установ з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці та Держпродспоживслужби, а також територіальних органів Держсанепідслужби, Держпраці та Держпродспоживслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями).

Нажаль з Вашого запиту невідомо на яких умовах укладався трудовий договір та чи передбачено в ньому роботу у небезпечних і шкідливих умовах праці.
Відповідно до вимог Закону України "Про охорону праці" під час укладання трудового договору роботодавець повинен проінформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, про можливі наслідки їх впливу на здоров'я та права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.

У разі, якщо при укладенні трудового договору передбачена робота у небезпечних і шкідливих умовах праці, роботодавець не пізніш як за 2 місяці повинен письмово інформувати працівника про зміни виробничих умов та розмірів пільг і компенсацій, з урахуванням тих, що надаються йому додатково.

У разі, якщо при укладенні трудового договору робота у небезпечних і шкідливих умовах праці не передбачена, роботодавець повинен створити здорові та безпечні умови праці відповідно до вимог законодавства з охорони праці.

Якщо на Вашу думку, на Вашому робочому місці присутнє перевищення шкідливих виробничих факторів, визначених у «Гігієнічній класифікації» то Ви можете звернутись до роботодавця з аргументованою вимогою провести атестацію Вашого робочого місця для розробки комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці та/або віднесення Вашого робочого місця до категорії із шкідливими і важкими умовами праці.

Відповідно до положень «Інструкції проведення атестації робочих місць в установах охорони здоров'я і соціального забезпечення» (Додаток № 2 до листа Мінпраці від 05.05.95 р. № 06-1544 і МОЗ України від 17.05.95 р. №5.08-370) атестація з умов праці може проводитися комісійно (без витрат коштів на лабораторні дослідження) .

Також, згідно із статтею 7 Закону України "Про охорону праці" роботодавець може за свої кошти додатково встановлювати за колективним договором (угодою, трудовим договором) працівникові пільги і компенсації, не передбачені законодавством. 

Приймальня


Новини

06.11.18
Відповіді на звернення Профспілки
01.11.18
100-річчя від дня заснування Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика
29.10.18
Профспілка наполягає на зустрічі з керівництвом МОЗ
19.10.18
Всеукраїнську акцію профспілок проведено
усі новини

Календар подій

Попередні November - 2018 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 01020304
05060708091011
121314151617
19202122232425
2627282930 

Фотодокументи