Преса

  Дайджест

  Приймальня голови молодіжної ради

Сплата єдиного соціального внеску сумісниками

 

Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010  № 2464-VI платниками єдиного соціального внеску (ЄСВ) є, зокрема, роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) і працівники, які працюють у них на умовах трудового договору. Отже, працівники-сумісники та їх роботодавці сплачують ЄСВ на загальних підставах.

Однак під час нарахування ЄСВ сумісникам може виникнути питання щодо визначення максимальної суми зарплати, з якої сплачують ЄСВ. Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI, максимальна величина бази нарахування ЄСВ – це максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом, на яку нараховується єдиний внесок. З 1 січня 2013 року ця максимальна величина дорівнює 19 499 грн., а з 1 грудня 2013 року – 20 706 грн.

Нараховують єдиний внесок на суму нарахованої зарплати за видами виплат, які включають основну й додаткову заробітну плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т.ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці (ст. 7 Закону № 2464-VI).

Відповідно до пп. 4.3.5 Постанови Пенсійного фонду України «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 27.09.2010 № 21-5, види виплат, котрі відносяться до основної, додаткової зарплати й інших заохочувальних та компенсаційних виплат, під час нарахування єдиного внеску визначаються Інструкцією  зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5.

На підставі пп. 2.1.1 Інструкції № 5 винагороди за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці за тарифними ставками (окладами), відрядними розцінками робітників і посадовими окладами керівників, фахівців, технічних службовців, включаючи в повному обсязі внутрішнє сумісництво, включаються до фонду основної зарплати, а отже, максимальну величину бази нарахування ЄСВ для внутрішніх сумісників визначають сукупно за основним місцем роботи та за місцем роботи за внутрішнім сумісництвом .

Для зовнішніх сумісників максимальну величину бази нарахування єдиного внеску застосовують окремо за кожним місцем роботи.

Оскільки в державних закладах охорони здоров’я працю оплачують не за виконану норму роботи, а за відпрацьований робочий час, то сумісник може отримувати додаткову заробітну плату за 0,5; 0,25 або за меншу ставку.

У зв’язку з цим звертаємо увагу на наступне. У випадку, коли особа працює неповний робочий час (неповний робочий день, неповний робочий тиждень), прийнята на роботу не з першого дня календарного місяця або звільнена не останнім днем календарного місяця, перебуває у відпустці без збереження заробітної плати і т.п. (крім випадків, коли сума сплачених внесків менше мінімального розміру в зв'язку з порушенням роботодавцем трудового законодавства), така особа може здійснити доплату до мінімального страхового внеску.

Мінімальний страховий внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування — це сума грошових коштів, визначена розрахунковим шляхом як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, установлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).

Якщо така доплата не була здійснена, страховий стаж враховується пропорційно.

Порядок здійснення такої доплати визначений у розділі 15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 під № 64/8663.

Відповідно до зазначеної Інструкції доплата до мінімального страхового внеску при неповному місяці роботи здійснюється застрахованою особою за її бажанням на підставі даних персоніфікованого обліку за підсумками року або при виході застрахованої особи на пенсію.

 

Управління правової та соціально-економічної

роботи апарату ППОЗУ 

 

 

 

 

Приймальня


Новини

02.08.24
Про звернення Ради Профспілки щодо соціального захисту медичних працівників
30.07.24
Про звернення Ради Профспілки щодо проєкту Закону про самоврядування в сфері охорони здоров’я в Україні
25.07.24
Вітаємо з Днем медичних працівників!
усі новини

Календар подій

Попередні November - 2024 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 010203
04050607080910
111213151617
18192021222324
252627282930 

Фотодокументи